Yüksekte Çalışma Eğitimi

Yapı İşleri Yönetmeliğine göre YÜKSEKTE ÇALIŞMA: Seviye farkı bulunan ve düşme sonucu yaralanma ihtimalinin oluşabileceği her türlü alanda yapılan çalışma; yüksekte çalışma olarak kabul edilir.

Buna göre işveren, yüksekte çalışanlarının, iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinden ayrı olarak yüksekte çalışma eğitimi veren firmalar veya bu konuda uzman yüksekte çalışma eğiticisi belgesine sahip kişilerden yüksekte çalışma eğitimi almalarını sağlamalıdır. İş Güvenliği Yüksekte Çalışma Belgesi olmayan kişilerin bu alanlarda çalışmasına izin verilmemelidir.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve Çalışanların eğitimi ile ilgili yönetmelik ve ilgili mevzuat gereği, çalışanlara, yapacakları işle ilgili tehlike ve riskler konusunda gerekli olan eğitimler verilir ve her türlü sağlık ve güvenlik tedbirleri alınmalıdır.

İşverenler, yüksekte çalışma yapan çalışanlarına, iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilave, özel olarak yüksekte çalışma eğiticisi belgesine sahip uzman kişilerden veya yüksekte çalışma eğitimi veren firmalar aracılığı ile yüksekte çalışma eğitimi aldırmak zorundadır. Yüksekte Çalışma Sertifikası olmayan kişilerin bu alanlarda çalışmasına izin verilmemelidir.

TC. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan yönetmeliği incelemek aşağıdaki bağlantıyı açınız.