Nasıl Belge Alırım

Başvuru İşlemleri

METGEM den alacağınız başvuru formundaki bilgilerini eksiksiz, doğru ve tam bir şekilde doldurduktan sonra çıktı alarak ıslak imzalı şekilde ve kimlik fotokopinizle birlikte Teslim ediniz.

Formu doldurmakla ilgili destek almak için METGEM deki danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

NOT: Okuma Yazma bilmeyen veya okuma yetisi olmayan özel gereksinimli adaylara için başvuru sırasında talep etmeleri durumunda KURUM tarafından okutman hizmeti sağlanabilmektedir.  Okutman talep edilmesi durumunda Sınav ve Belgelendirme ücretine ek olarak 250 TL ücret Kurum Banka hesabına yatırılmalıdır.

NOT: Türkçe bilmeyen adaylar için başvuru sırasında talep etmeleri durumunda Kaynes tarafından tercüman hizmeti sağlanabilmektedir. Tercüman talep edilmesi durumunda Sınav ve Belgelendirme ücretine ek olarak 250 TL ücret Kurum Banka hesabına yatırılmalıdır.

Sınav Ücreti

Sınav ücretinin Kurumun MYK tanımlı hesabına yatırılması gerekmektedir. (Ödemenin Yapılacağı Hesap Numaraları) Sitemizdeki sınav ve belge kurallarını okuyarak sınav kuralları ve içeriği hakkında bilgi sahibi olun.

Sınav Günü

Kurum tarafından size bildirilen tarihte ve sınav saatinden en az 30 dakika öncesinde sınav alanında olunuz.

Sınav Sonuçları

Sınav sonuçları adaylara başvuru formunda belirttikleri cep telefon numaralarına SMS ile bildirilmektedir. Sınav sonuçları buraya tıklayarak öğrenilebilmektedir.

Belge Teslim İşlemleri

Başarılı olan adaylar – 2. El Araç Alım Satımı Yapanlar İçin;

BELGE ÜCRETİNİ YATIRMAYI UNUTMAYINIZ!

Sınavlardan başarılı olan adaylar, Mesleki Yeterlilik Belgesi ve Kartların basılması için 150 TL Belge Masraf Karşılığı ödemesini Kurumun Banka hesaplarına yapmalıdır.

Ödeme dekontu açıklama kısmına “Ad-Soyad, TC Kimlik No ve Belge Masraf Karşılığı” yazılmalıdır.

Bu işlemleri tamamlayan adaylar belge teslim işlemi için Sınav Sonrası Hizmetler Birimi tarafından aranacaktır. 

NOT: Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5 ve Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Seviye 4 belgeleri teşvik kapsamında değildir.

Teşvik Dışındaki Adaylar;

BELGE ÜCRETİNİ YATIRMAYI UNUTMAYINIZ!

Sınavlardan başarılı olan adaylar, Mesleki Yeterlilik Belgesi ve Kartların basılması için 150 TL Belge Masraf Karşılığı ödemesini Kurum Banka hesaplarına yapmalıdır.

Ödeme dekontu açıklama kısmına “Ad-Soyad, TC Kimlik No ve Belge Masraf Karşılığı” yazılmalıdır.

Bu işlemleri tamamlayan adaylar belge teslim işlemi için Sınav Sonrası Hizmetler Birimi tarafından aranacaktır.

NOT: Teşvik kapsamındaki meslekler için tıklayınız. Sınava girdiği meslek listede bulunmayan adaylar veya daha önce teşvikten yararlanmış olan adaylar teşvik kapsamı dışında sayıldıkları için Mesleki Yeterlilik Belgesi ve Kartı için yukarıda belirtilen Belge Masraf Karşılığı tutarını yatırmalıdır.

Teşvik Kapsamındaki Adaylar;

Teşvik kapsamındaki mesleklerden sınava giren ve başarılı olduğuna dair SMS bilgilendirmesi almış olan adayların teşvik işlemleri Kurum tarafından yapılmakta olup adayların herhangi bir ek işlem yapmasına gerek yoktur. Teşvik kapsamındaki meslekler için tıklayınız.

Sınav ücretinin iadesi adayların başvuru formunda belirttikleri IBAN numaralarına Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yapılmaktadır.

Bu adaylar, belge basın işlemleri tamamladıktan sonra belge teslim işlemi için Sınav Sonrası Hizmetler Birimi tarafından aranacaktır.

Sınavlardan Başarısız Olan Adaylar;

Sınavların tamamında ya da bir bölümünde başarısız olan kişiler yeniden sınavlara katılabilirler. Tekrar sınavına katılmak isteyen adaylar tekrar başvuru yapabilirler veya kuruluşumuzla iletişime geçebilirler.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu olan mesleklerde teşvikten yararlanmak istediğini bildirmiş kişiler 1 kere sınav ücreti ödeyerek 3 kez, söz konusu teşvikten yararlanmayan kişiler ise 1 kere sınav ücreti ödeyerek 2 kez sınava girme hakkına sahiptir. Söz konusu ücretsiz sınav haklarının tamamını kullanıp belge almaya hak kazanamayan kişiler tekrar sınav ücreti ödeyerek sınavlara katılabilirler.

Teşvik İşlemleri

*Teşvik kapsamındaki mesleklerden sınava giren ve başarılı olduğuna dair SMS bilgilendirmesi almış olan adayların teşvik işlemleri Kurum tarafından yapılmakta olup adayların herhangi bir ek işlem yapmasına gerek yoktur. Teşvik kapsamındaki meslekler için tıklayınız.

*(Dikkat: Başvuru yaptığınız meslek teşvik kapsamında olması durumunda geçerlidir.)

Geri Ödeme

Sınav ücretinin iadesi adayların başvuru formunda belirttikleri IBAN numaralarına Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yapılmaktadır.

(NOT: Başvuru yaptığınız meslek teşvik kapsamında olması durumunda geçerlidir.)